Kategorie: Podnikání

První kroky nováčka podnikatele

První kroky nováčka podnikateleZačátky s podnikáním nejsou nijak lehké. Obzvláště pro lidi, kteří doposud o názvech faktura, firemní účet apd. neslyšeli. Pomocí tohoto článku Vám popíšeme, kam by vaše první kroky měli vést.


Své začátky s podnikáním si nepamatuji příliš slavně. Nevěděl jsem, kam mám nejdříve zajít. Co vlastně budu potřebovat... Proto se nyní pokusím s vámi podělit o své zkušenosti.

Před zřízením živnostenského oprávnění si ujasněte, zda chcete podnikat jako hlavní činnost nebo vedlejší. Protože Vás to ovlivní ve spoustě dalších věcí. Od způsobu placení zdravotního pojištění a sociálního pojištění až po nutnost firemního účtu.

Pro získání živnostenského oprávnění musíte vyplnit registrační formulář. Stáhnete si jej buď na tomto portále, nebo Vám jej dají k vyplnění na živnostenském úřadě. Ušetříte si tak kupu dalšího vyplňování na sociálním, zdravotním a daňové registrace.
(na úřad si vezměte občanský průkaz)

Podnikání jako hlavní činnost

  • musíte hned od začátku platit měsíčně zdravotní a sociální pojištění
  • k podnikání potřebuje firemní účet

Podnikání jako vedlejší činnost (podnikání při hlavním pracovním poměru)

  • sociální a zdravotní pojištění platíte až po skončení roku (sociální platit nemusíte pokud nepřesáhne určitou částku)
  • k podnikání vám stačí soukromý účet (kvůli nižším poplatkům)


Jakmile získáte živnostenský list doporučuji Vám zajistit si:

  1. nové mobilní číslo - hlavně z důvodu, že budete chtít práci přes víkend za hlavu
  2. vytvořit si razítko (cca 300 Kč) - budete je potřebovat na faktury a vypadá to lépe
  3. vytvořit si vizitky (cca 400 Kč za 100 ks) - pomůže Vám to při vystupování s klienty
  4. šanon na faktury, které budete rovnou zakládat (doporučuji dělat pravidelně)
  5. pokud pracujete na cestách a z více PC - online účetní program

 Pokud Vás napadá ještě něco co je potřeba pro začátek podnikání, napište mi sem, abych mohl seznam aktualizovat.

Kupte odkazy v tomto článku. Cena za jeden odkaz je 100 Kč, maximální počet je 5.

Vydáno: 16/8/2012 | 
Přečteno: 6885x | 
Autor: Tkim
 | Hodnocení:

Komentáře rss


, podnikání e-shop odpovědět
avatar
Dobrý den, ráda bych si založila e-shop. Zatím jsem ve fázi zjišťování všech důležitých věcí. Máte někdo dobře fungující e-shop, který nestojí moc peněz? Nejsem zrovna "ajťák", tak potřebuji něco jednoduchého na obsluhu. Na internetu se dá najít spoustu různých článků, ale asi bude nejlepší si to osahat na nějakém školení, nebo zajít za nějakým odborníkem. Zatím se mi nejvíce zamlouvá toto: http://www.oxyshop.cz/uvod-do-internetovych-obchodu/skoleni. Myslíte, že to má smysl? Aby to nebylo třeba jako toto video, které se mi moc líbí, ale je příliš obecné: https://www.youtube.com/watch?v=fYQpvniqcUM. Máte někdo dobře fungující e-shop? Budu ráda za ukázku...
, Dotaz k podnikání odpovědět
avatar
Dobrý den, Po dlouhé době si plním sen a vrhám se do podnikání. Nicméně, i když pořád někde zjišťuji a bádám, zeptám se i Vás. Pro kontrolu.
Jde mi spíš o uvedení na pravou míru. Snad poradíte, co je potřeba do začátku zařídit, abych hned od začátku neudělala nějakou botu :-D
Pokusím se vypsat mé představy, potom to nechám na Vás. s dovolením. 1
1. Chtěla bych otevřít obchod s chovatelskými potřebami, potřebami pro chovatele hospodářských zvířat a krmné směsi. Většinu chovatelských potřeb budu kupovat od dodavatelů a ve velkoskladech. Ale chtěla bych prodávat i vylepšené krmné směsi, např. pro morčata, křečky. Jedná se o vylepšení bylinkami a sušenými prvky. Jaké jsou podmínky??? Dále také některé chovatelské potřeby vyrábím - pelíšky a podobně.
2. Dále bych měla v domě psí salon, stříhání bych se věnovala okrajově - salon by byl hned vedle prodejny.
3. Dále bych chtěla prodávat dekorační předměty a vazbu z květin, košíky a podobně. Jde o to, že většinu materiálu na např. věnečky si vypěstuji na zahradě. Vklad do výrobku je tedy minimální, výdělek standartní. Co je potřeba zařídit v tomto případě??,

Podnikat budu ve vlastním domě, mám nějakou korunu do začátku, mám nasmlouvané akce, kde se dá prodávat ze stánku. Také budu žádat o dotaci ÚP.

Poradíte tedy, jak nejlépe postupovat, co zařídit???

Děkuji za případnou odpověď, s pozdravem a přáním hezkého dne Pet P.
, Poradíte prosím? odpovědět
avatar
Dobrý den,

nejsem na tomto webu poprvé a vidím že je dobře veden. Proto jsem se rozhodl, že se svěřím (byť anonymně) s problémem ohledně podnikání a budou doufat, že mi na jednotlivé části odpovíte. Už jen kvůli tomu, že to bude psaní asi nadýl a že tím utvořím obsah. Předem moc děkuji.

01/ Jsem nezaměstnaný, nicméně si ZP platím sám, jelikož jsem rezignoval na ÚP:
- a/ že mi práci sežene. Spoléhal jsem na to, že si najdu práci sám a to nejlépe v mém vystudovaném oboru nebo v oboru, který bě baví.
- b/ vydělával jsem si vždy více jak 50% z toho, co vyplácí ÚP, takže by mi prý stejně nic nedali

02/ Nejsem si jistý se splácením SP. Vím, že sociální případ nejsem, že se o sebe finančně starám a že od státu žádné podpory nechci (stejně je nedá nebo málo). A důchod? Co si budem povídat:
- a/ kdo ví, v kolika se do důchodu bude chodit za 50 let? Jestli bude důchodový věk v 70 letech, budu možná na prkně.
- b/ spočítal jsem si, že od 18 let do důchodového věku dá člověk skoro 1 milion Kč! státu a to jen za SP. Pokud se dožije důchodu a nějak přežívá, určitě stát po koustkách ten 1 000 000 Kč nevrátí. Vídíme to všichni, jak stát důchodce podporuje za to, kolik mu dal peněz za daně a pojištění! Člověku se stěch 1 000 000 Kč během života hodí více. Pokud to není povinnost ho platit, tak proč ho platit?
- c/ Důchodové připojištění si platim u Kooperativy

03. Jenže já bych chtěl zkusit IČO. Jednak je to jako řídit bez papírů, jednat musím odmítat zakázky a také proto, že mám pocit, že finančně se o sebe umím postarat (napsal jsem třeba PR článek na idnes pro jednu firmu (dodnes generuje vysoké % návštěv), spravuji weby, dělám SEO, které ale opravdu vydělává a jak návštěvy, tržby tak konverze se zvyšují, spravují 4 firemní profily firem na Facebooku. Prostě výsledky mám.).
Získáním IČa mi naopak přibudou zakázky a už mi to říkalo opravdu hodně lidí, že bych do toho měl jít.
Jenže já se opravdu nevyznám v podnikatelských právech a účetnictví a mám strach z toho, že by mou neznalostí stát akorád vydělával na pokutách. A to je pro mě jako nošení dříví do lesa.
- a/ mám jít na IČO jako hlavní činnost (mám ale strach)
- b/ mám jit na IČO jako vedlejší činnost (HPP ale nemá, jsem na ÚP viz výše. ÚP se jako HPP asi těžko počítá.)

04. Kdy se mám rozhodnou, jestli podnikání v % nebo klasicky (nevím jak se tomu říká)

05. Šlo by si odepsat například opravu automobilu (výměna oleje apod), koupi tiskárny, zakoupení licence na Win, Office, Photoshop. Tyhle věci bych k podnikání potřeboval.

06. Lze si odepsat například opravu automobilu v době, kdy jsem ještě nebyl OSVČ (tuším, že se při registraci uvádí od kdy začínám podnikat-např. ode dneška).
Př: Pokud došlo k opravě automobilu před 2 měsíci a já si zřídím IČO dnes.

07. OSVČ = podnikatel? Je to v tom nějaký rozdíl?

Nezbývá mi, než doufat, že si to celé přečtete a že mě potvrdíte nebo vyvrátíte některé myšlenky. Budu za to opravdu moc rád.

Zároveň je mi jasné, že tímhle výše napsaným textem jsem asi příliš důvěry nevzbudil, nicméně, opravdu nějaké zkušenosti mám, reference také a třeba na školení o internetovém marketingu a sociálních sítích jsem několikrát byl.

Byl bych moc rád, kdyby jsme se nějak domluvili na nějaké spolupráci. Není to vtip, i když to tak asi vypadá. Mou situaci znáte, slíkl jsem se na kost do té míry, že je jasné, že to vážně opravdu myslím.

Děkuji za čas, rady i případnou spolupráci.
icon odpověděl(a)
avatar
Dobrý den Karle,
pokus se odpovědět jak nejlépe dovedu.
Já mám podnikání jako vedlejšák. Odečítám si náklady paušálně. V případě našeho zaměření to znamená 60% nákladů a jen 40% daním. Mám minimální starostí - partnerka mi udělá ani ne za hodinku daňové přiznání, zdravotní a sociální to je brnkačka - ochotně pomůžou když zajdeš co nejdříve - ideálně nejpozději na začátku března.

V případě, že budeš danit klasicky - tak si do nákladů můžeš dát spoustu věcí - přesně jak píšeš. Nákup tiskárny, programů, zařízení, provoz kanceláře apd. Aby sis tam mohl dát opravu auta - muselo by být firemní (tuším, že by mělo mít na autě nálepku firmy), psát cesťák, platit silniční daň... Ovšem na tohle ti doporučuji najít nějakou hodnou účetní, která ti nejen na konci roku udělá daňové přiznání, ale i poradí co si tam vše můžeš dát. Nevím zda to mohu říkat takhle otevřeně - ale můžeš se v tomto způsobu zdanění dostat i na nulu - začátek podnikání je náročný 10 .

Přesně jak píšeš - podnikat jako vedlejšák když jsi na úřadu práce nejde. Takže musíš naostro. Což v tvém případě bych se nebál. Máš dost zakázek jak píšeš a pokud tě práce baví tak se neboj a rozjeď to!

Spolupráci či pomoc milerád navážu. Stačí když mi písnete na Tkim@seznam.cz
icon , - odpovědět
avatar
Abych to upřesnil, jak vedlejší tak i hlavní činnost potřebuje podnikatelský účet, ne kvůli úřadu, ale bance.

Jinak razítko zákon nevyžaduje, je to přežitek. 1


Nové komentáře

Partneři

eWay-CRM je chytré CRM řešení, jenž vám usnadní komunikaci s vašimi zákazníky. Vyzkoušejte zdarma!

Zajímá vás, proč je Apple iPad Pro tak žádaný? Vyzkoušejte a pochopíte!

Zjistěte, co všechno dokáže personální informační systém Vema a jak může být nápomocen i ve vašem podnikání.